ПРОТИДІЯ ГІБРИДНИМ ЗАГРОЗАМ ТА ІНФОРМАЦІЙНО-ПРОПАГАНДИСТСЬКОМУ ВПЛИВУ
Презентація
Інформація в сучасних умовах несе в собі як творчу, так і руйнівну силу. Зміни у глобальній світовій економічній та політичній сферах привели до зміни технологій світового протистояння і ведення воєн.
Нині наша держава опинилася в епіцентрі інформаційно-військової агресії Російської Федерації. З початком російсько-українського конфлікту, який має соціально-політичне підгрунтя, перед Україною постали гострі інформаційні виклики, які привертають до себе увагу.
Нова Воєнна доктрина України, яка була прийнята в 2015 році, чітко визначила, хто є агресором та реальною загрозою нашій державі – це Російська Федерація.
На тлі розвитку глобалізаційних процесів інформаційні протистояння передують відкритим збройним вторгненням. Окрім того, Росія використовує спеціальні операції, сили та засоби пропаганди, інформаційно-психологічного впливу, кібервійська, так звану організаційну зброю тощо.
Росія прагне нав’язати свої ідеї, ідеологію та менталітет на територію нашої держави і тим самим залучити частину населення України до ідей так званого «Русского мира». Нині йде війна за суспільну свідомість українців, яка живиться конфліктом ідентичностей української та російської націй.
“Російсько-українська війна – це війна культур: Росія не хоче дати Україні можливість мати власну ідентичність, Україна ж намагається відірватися від Росії у бік власної ідентичності” – пише український науковець Г. Почепцов.
Агресивну інформаційну політику останнім часом Росія реалізує і в Європі, не лише в Україні. Головними напрямами російського інформаційного впливу на європейців є дискредитація НАТО, дискредитація єдиної Європи, роздмухування проблеми мігрантів, поширення проросійських думок, а в окремих випадках – заперечення права на існування окремих держав та мов (на прикладі України та Молдови).
Для нашої держави сьогодні надзвичайно важливою є проблеми практичного впровадження інформаційного опору для захисту національного суверенітету та територіальної цілісності України, а також захисту населення від психологічних впливів та маніпуляцій.
«Для того, щоб перемогти на інформаційній війні, потрібно збудувати потужну систему національних цінностей та ідей і навчити кожного громадянина критично сприймати інформацію» – писав німецький філософ Еріх Фром,
Указом Президента України від 11.08.2021 була введена в дію нова Стратегія інформаційної безпеки до 2025 року, яка була розроблена РНБО.
Метою Стратегії є забезпечення інформаційної безпеки України, спрямованої на захист життєво важливих інтересів громадян, суспільства та держави у протидії внутрішнім та зовнішнім загрозам, забезпечення захисту державного суверенітету і територіальної цілісності України.
Вказана мета реалізовуватиметься через стримування інформаційної агресії, спрямованої на повалення конституційного ладу та територіальної цілісності України та підрив її суверенітету, через забезпечення інформаційної стійкості суспільства та держави, створення ефективної системи взаємодії між органами державної влади, розвиток співпраці в цій сфері з ключовими іноземними партнерами на засадах партнерства та взаємної підтримки.
Указом Президента України №56/2022 від 16 лютого 2022 року
введена в дію Стратегія забезпечення державної безпеки України, розроблена і затверджена Радою Національної Безпеки та Оборони України, в якій вказано, що “Російська Федерація для реалізації власних стратегічних цілей в Україні, у тому числі компрометації її державності, продовжує гібридну війну, системно застосовує політичні, економічні, інформаційно-психологічні та інші засоби, кібератаки.
Деструктивна пропаганда як ззовні, так і всередині України, використовуючи суспільні протиріччя, розпалює ворожнечу, провокує конфлікти та підриває суспільну єдність.
Спеціальні служби продовжують розвідувально-підривну діяльність проти України, намагаються підживлювати сепаратистські настрої, використовувати організовані злочинні угруповання і корумпованих посадових осіб для зміцнення інфраструктури впливу.”
Сьогодні Росія продовжує гібридну війну проти нашої держави, практично розпочавши відкрите військове вторгнення на нашу територію, оскільки Путін після визнання так званих “ЛНР/ДНР” підписав указ про введення російських військ на окупований Донбас, і російські війська вже офіційно знаходяться на українській території. Це підтверджує думку, що інформаційні протистояння на тлі розвитку глобалізаційних процесів передують відкритим збройним вторгненням.