Святковий захід «Мова – наша зброя»
09 листопада 2022 року, в дистанційному форматі, відбувся святковий захід «Мова – наша зброя», присвячений
Дню української писемності та мови, організаторами якого стали викладачі кафедри теорії та історії держави і права та працівники бібліотеки Національного транспортного університету. На урочистостях були присутні заступник декана факультету транспортних та інформаційних технологій, доцент Гержод Г.І., заступник декана факультету економіки і права, доцент Комчатних О.В., заступник декана факультету менеджменту, логістики та туризму, асистент Гуцалюк О.І.
З вітальним словом виступила завідувачка кафедри теорії та історії держави і права, професор Автушенко Ірина Борисівна, яка зазначила: «Повномасштабне вторгнення Росії в Україну підштовхнуло мільйони українців до переосмислення свого культурного коріння та своєї національної ідентичності. Сьогодні всі ми є свідками значного ментального зсуву у національному самовизначенні. Підтримка української мови як єдиної державної безпрецедентна за всі роки незалежності. Саме тому і сьогодні Путін зі своїм мовчазним населенням розглядає українську мову як головну пересторогу «історичної єдності росіян та українців. Для нього війна в Україні – це боротьба за існування свого режиму в Росії в цілому. Це боротьба двох світів. Відмінних культур. Різних цивілізацій. Саме мова є головною рушійною силою змін національної свідомості, інструментом, який об’єднує, консолідує суспільство та допомагає Україні стати сильнішою. Один з головних наративів, який використовує російський режим для виправдання агресії, – це захист російськомовних в Україні. Саме тому після 24 лютого прийшло усвідомлення важливості збереження української мови».
Цікавою, змістовною і корисною для всіх була презентація книжкових новинок (переважно на історичну тематику, що і на сьогодні є актуальною) працівника бібліотеки Людмили Степанівни Ушакової.
У святі взяли участь студенти факультету транспортних та інформаційних технологій: Назар Грабовик, Єлизавета Гутник, Владислава Корольова, Ярослава Великорода, Роман Стаднюк, Маргарита Іщук, Юлія Шлімович, Юлія Пивненко, Анастасія Шумовська; студенти факультету економіки і права: Михайло Бондаренко, Мирослава Мошківська, Руслан Милованов, Айсун Курбанова; студенти факультету менеджменту, логістики та туризму: Вероніка Безсонна, Єва Шиленко, студентки факультету транспортного будівництва: Анна Чумаченко, Марія Шевчук; студентка НПУ ім. М. П. Драгоманова, Лі Джоуцзин. Прозвучали поезії поетів-класиків: Т. Шевченка, М. Рильського, В. Стуса, В. Симоненка, О. Олеся, П. Тичини, В. Сосюри, Л. Костенко та поетів-сучасників.
Спочатку вдалою добіркою ліричних віршів студенти нагадали про силу українського слова. Вірш у виконанні Назара Грабовика, де йдеться про перші світлі почуття, які роз’єднала війна, був досконало-вишуканим. Єлизавета Гутник довела, що наше слово може бути пекучим і презирливим, обуреним і гордим, особливо, якщо людину звільнено від моралі – від відданості своєму родові й народу. Владислав Корольов розповів про часи, коли довкола – фальш, облуда, зневіра та байдужість, а мова допомагала чинити колосальний внутрішній спротив. Наша мова пронесла через віки свою суцільну віру, свою єдину одержимість, свою зранену, скривавлену, але незломлену і не упокорену душу. Вона з сили інтелекту й криці моралі. Наша мова – ніжна й тендітна, а міцніша броні, бо єднає дух і тіло, бо в її основі – непорочність і чистота. Наше слово довело на повен голос, що воно велике слово великого народу. Про все це нам розповіли студенти нашого університету.
Заступники деканів всіх факультетів подякували студентам і викладачам за свято, та наголосили, що зараз наша українська мова – наша зброя, Код нашої Нації.