logo

УРОЧИСТІ ЗАХОДИ ДО ДНЯ ЗАХИСНИКІВ ТА ЗАХИСНИЦЬ УКРАЇНИ, ДНЯ УКРАЇНСЬКОГО КОЗАЦТВА НА КАФЕДРІ ТЕОРІЇ ТА ІСТОРІЇ ДЕРЖАВИ І ПРАВА

Починаючи з вересня 2023 року, разом із переходом Православної Церкви України на новий церковний календар, – 1 жовтня (на свято Покрови Пресвятої Богородиці), ми відзначаємо День захисників та захисниць України і День українського козацтва. Цього дня Україна вшановує героїв минулих часів і звитяжців сьогодення, які відстоюють територіальну цілісність Батьківщини у війні з російським агресором.

У 1999 році Президент України, враховуючи історичне значення й заслуги козацтва в утвердженні української державності та його вагомий внесок у сучасний процес державотворення, визначив своїм указом День Українського козацтва, що відзначається на свято Покрови Пресвятої Богородиці.

Свого часу козацтво в Україні відігравало велику роль у більшості суспільно-політичних процесів та виступало важливим компонентом національної й територіальної консолідації. Саме цей феномен сприяв виробленню такого способу життя українського народу, який допомагав йому вижити в умовах не лише відсутності власної держави, але й за часів тотального знищення всього національного й самобутнього.

Потреба у загальнодержавному святі для відзначення захисників та захисниць сучасної України, особливо гостро постала після російської окупації Криму та початку воєнних дій на території Донецької та Луганської областей. Сотні полеглих бійців за Україну потребували гідного вшанування з боку суспільства і держави. Саме події на сході України стали причиною прийняття у 2014 р. указу Президента України П. Порошенка з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності й територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу українського суспільства.

2 жовтня 2023 року викладачами кафедри теорії та історії держави і права Національного транспортного університету, під керівництвом завідувачки кафедри, професорки Автушенко Ірини Борисівни було проведено студентський круглий стіл, який був приурочений до трьох знаменних дат: Дня захисників і захисниць України, Дня українського козацтва та свята Покрови Пресвятої Богородиці на тему: «Українське козацтво – стражник української мови, культури та ідентичності». У заході взяли участь студенти І-го та ІІ-го курсів різних факультетів Національного транспортного університету.

Під методичним керівництвом старшого викладача Шкоди Антоніни Володимирівни, студенти постійно діючого наукового гуртка «Красномовство»: Бараненко Альона, Бондарчук Анна, Гончарова Анжела, Жмурика Ангеліна, Лесик Артем, Лушня Вікторія, Рубець Діана, Цирень Вікторія, Шинкарук Максим і Стаднюк Роман зачитували, пояснювали та дискутували про цікаві факти з відомої праці «Історія запорізьких козаків» Дмитра Яворницького.

Також у виховному заході, під науковим керівництвом доцента Левенця Олександра Миколайовича, взяли участь студенти-гуртківці (члени студентського наукового гуртка «Історико-державознавчі студії») – студенти І-го курсу автомеханічного факультету. Відтак, Турок Максим виступив з доповіддю та візуалізованою презентацією на тему: «Озброєння запорозьких козаків». У доповіді здобувач вищої освіти детально розповів про різновиди козацької зброї, її використання та модифікації впродовж ХVI–XVIII ст. В процесі демонстрування презентації доповідач використав фото автентичної зброї козацької епохи, яка зберігається в різних музеях України, а це різноманітні пістолі, мушкети, гармати, зразки холодної зброї (шаблі, списи, мечі, сокири). Чергову доповідь на тему: «Харчування, їжа і напої запорозьких козаків» представив Павловець Артем. Студент здійснив комплексний і структурований виклад цієї тематики: розповів про раціон харчування запорожців, асортименти продуктового набору українського люду ХVI–XVIII ст., поділився технологіями приготування козацького кулішу, традиційного українського борщу. Не менш цікавою була й інформація про напої козацького часу – горілку, медовуху, пиво, квас і узвар. Дана тема має чітко виражений семантичний характер, що й демонструє побут козацького і селянського населення України ранньонового часу.

Цікавою була й філологічна частина заходу, якою керувала доцент Зінченко Ольга Зіновіївна. Студенти під її керівництвом підготували змістовні доповіді, які стосувалися відображення козацтва в українській та зарубіжній художній літературі. Отож, студентка Шевчук Єва доповідала на тему: «Образ Івана Мазепи в українській та зарубіжній літературі». Особливий акцент доповідач зробила на творчості англійського класика Дж. Байрона. Студент Банніков Андрій підготував не менш цікаву доповідь на тему: «Образ Богдана Хмельницького в українській літературі». Здобувач освіти здійснив ретельний аналіз творчості класиків української літератури щодо цього питання: Павла Загребельного, Тараса Шевченка, Григорія Сковороди, Михайла Старицького і Ліни Костенко. Третій доповідач філологічної частини заходу – Купрієнко Олексій розповів присутнім про козацькі літописи і їх філолого-лінгвістичні аспекти. Доповідач виокремив три основні літописи: «Літопис Григорія Граб’янки», «Літопис Самовидця» та «Літопис Самійла Величка».

Зважаючи на реалії нашого сьогодення, – проведення заходів навчально-виховного типу в ЗВО України набуває важливого значення для формування і розвитку патріотизму і любові до рідного краю, народу, Батьківщини. У ході проведення круглого столу не лише учасники, а й студенти-глядачі ознайомилися з історією і церковно-релігійним сюжетом свята Покрови Пресвятої Богородиці, окремими аспектами історії українського козацтва, давніми українськими традиціями, а також політикою сучасної України щодо відзначення захисників і захисниць, які зараз боронять територіальну цілісність нашої держави і перебувають на стражі безпеки українського народу.

Адреса університету:
Україна, 01010, м. Київ,
вул. М. Омеляновича-Павленка, 1
тел. +38 (044) 280-82-03
е-mail: general@ntu.edu.ua
http://www.ntu.edu.ua

Приймальна комісія:
кімн. 119б,
тел.+38 (044) 280-54-09

МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО