logo

В Національному транспортному університеті вперше в Україні з’явилась освітня компонента про планування велоруху

З початку весняного семестру 2025 року вперше в українській вищій освіті стартував академічний пілотний навчальний курс «Планування та організація велосипедної мобільності», розроблений викладачами кафедри транспортних систем і безпеки дорожнього руху НТУ в партнерстві з U-Cycle (громадською організацією «Асоціація велосипедистів Києва») і проєктною командою Bike City consulting.

Під час війни в Україні велосипедний транспорт є елементом стійкості громади, на думку експертів з мобільності. В умовах  знищення транспортної інфраструктури, відсутності пального та потреби розраховувати лише на власні сили велосипед став масовою та недорогою відповіддю на ці виклики. Станом на сьогодні планування велосипедної інфраструктури набуло подвійної актуальності в громадах через такі чинники: 1) у багатьох громадах різко збільшилося населення за рахунок переселенок та переселенців, які шукали прихисток подалі від лінії фронту; 2) паливна криза призвела до перебоїв у роботі громадського транспорту та проблем з пальним для приватних авто.

Наразі в Україні критично бракує фахівців і фахівчинь для планування велосипедної інфраструктури, здатних якісно організовувати безпечний велорух у громадах та на регіональному рівні. Водночас в українських університетах донедавна не було жодної навчальної дисципліни, орієнтованої на велосипедну мобільність. Тож курс розробили і запустили з метою вирішити цю проблему і створити умови для навчання професійних транспортних інженерів та планувальниць веломобільності в містах і громадах.

Курс про планування велоруху для студентів-магістрів Національного транспортного університету складається з лекційної та практичної частини, яка передбачає курсовий проєкт з моделюванням велоруху в межах транспортної інфраструктури конкретної громади. Освітня компонента включена в підготовку магістрів за освітніми програмами «Розумний транспорт і логістика для міст» та «Транспортно-логістичні системи вантажних автомобільних перевезень», випускова кафедра транспортних систем і безпеки дорожнього руху факультету «Транспортні на інформаційні технології».

Під час опанування дисципліни вивчають роль велотранспорту для сталого розвитку міст і громад, історію велосипедної мобільності, стратегічні документи від європейської велостратегії до велоконцепцій українських громад, державні будівельні норми і стандарти України, різноманітні форми велосипедного руху від велодоріжок до вулиць спільного руху, види веломаршрутів і веломереж, велосипедну логістику і використання вантажних велосипедів, мультимодальність та інтеграцію велосипеда з іншими видами транспорту, вплив велоінфраструктури на безбар’єрність, значення велосипедної мобільності для відбудови та євроінтеграції України, а також промоцію велотранспорту. Окрім лекційної і практичної частин курсу, під час навчання студентів передбачено виїзні заняття і велоаудит з аналізом ситуації в одному з районів Києва.

Додатковою особливістю курсу є залучення запрошених лекторів, що є експертами в галузі веломобільності. Так, вже під час першої лекції доєдналась спілекторка Ольга Мартинюк, дослідниця історії велосипедної мобільності України, авторка проєкту “Велобум 1890-х у Києві”. Впродовж 30 хв. вона надала студентам НТУ унікальну інформацію про сторінки історії велосипедної мобільності в Україні. Збору цієї інформації пані Ольга присвятила роки своїх досліджень.

Адреса університету:
Україна, 01010, м. Київ,
вул. М. Омеляновича-Павленка, 1
тел. +38 (044) 280-82-03
е-mail: general@ntu.edu.ua
http://www.ntu.edu.ua

Приймальна комісія:
кімн. 119б,
тел.+38 (044) 280-54-09

МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО